Ustalenie, czy postawienie kontenera budowlanego wymaga pozwolenia wymaga ustalenia, czym jest ten obiekt w świetle prawa. Z definicji, którą przytaczamy niżej dowiesz się, że to tymczasowy obiekt budowlany, który nie jest na stałe związany z gruntem. Jako taki nie wymaga pozwolenia na budowę, choć oczywiście od tej reguły są wyjątki. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Obowiązujące przepisy budowlane
Czym jest kontener? W świetle obowiązujących przepisów, zgodnie z art. 3 pkt 5 Prawa Budowlanego jest on przeznaczony do czasowego użytkowania, a potem do przeniesienia lub rozebrania. Ponadto nie jest na stałe połączony z gruntem. Skoro traktujemy go jako obiekt tymczasowy, to znajdują do niego zastosowanie regulacje mówiące o stawianiu na zgłoszenie. Nie potrzebujesz pozwolenia pod warunkiem, że obiekt zostanie przeniesiony lub zdemontowany w ciągu 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy (liczy się data podana w zgłoszeniu).

Jeśli jesteśmy przy przepisach, to zastosowanie znajdują tu także inne regulacje odnoszące się do budowania na zgłoszenie obiektów o powierzchni do 35 m2. Nowe przepisy dają większą swobodę inwestorom i pozwalają ograniczyć do minimum wszystkie formalności związane z „budową”. W myśl ustawy (art. 29, ust. 1, pkt 2) na zgłoszenie można postawić popularny kontener w rozmiarze 6 x 2,4 m o powierzchni około 15 m2.
Zabudowa działki zgodnie z jej przeznaczeniem
Przed postawieniem kontenera warto upewnić się, co do przeznaczenia gruntów oraz Miejscowego Planu Zagospodarowania obowiązującego w danym miejscu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do użytkowania działki w sposób komercyjny czy usługowy, to prowadzenie tu działalności w kontenerze będzie jak najbardziej możliwe.
Stawianie kontenerów budowlanych
Nieco inne przepisy i regulacje znajdują zastosowanie w przypadku placu budowy. Oczywistym jest, że do budowy czy remontu konkretnej nieruchomości potrzebne są zespoły pracowników. Na czas realizowania obowiązków zawodowych muszą mieć oni zapewniony dostęp do przestrzeni socjalnej – kontener sprawdzi się tu doskonale. Można stworzyć w nim strefę prysznicową, jadalnianą, aneks kuchenny oraz szatnię.
Kontenery w tej wersji pełnią też funkcję magazynów do przechowywania narzędzi czy materiałów budowlanych. Dla tego Prawo Budowlane przewiduje oddzielne zapisy mówiące o tym, że obiekty stawiane na czas trwających robót budowlanych nie wymagają pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie postawienia kontenera – jak powinno wyglądać?
Jeśli kontener, który zamierzasz postawić spełnia ustawowe regulacje budynku tymczasowego, tak pod kątem budowy, jak i metrażu czy zespolenia z gruntem, wówczas możesz zgłosić jego postawienie. Zrobisz to na odpowiednim druku, umieszczając na nim takie informacje jak oświadczenie o prawie do dysponowania wskazaną nieruchomością, rodzaj wykonywanych z użyciem kontenera prac, projekty lub rysunki dotyczące inwestycji i projekt zagospodarowania działki. Komplet dokumentacji składa się w odpowiedniej jednostce w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta.
Partner artykułu: Mastertec